گرفتن، فعال سازی و ریجیستر کردن استانبول کارت

3 نوامبر 2021
0 نظر
گرفتن، فعال سازی و ریجیستر کردن استانبول کارت - ترکیه پلاس

گرفتن، فعال سازی و ریجیستر کردن استانبول کارت

همراهان همیشگی ترکیه پلاس سلام، امیدواریم حالتون عالی باشه، در این مقاله مهم قصد داریم در مورد نحوه گرفتن، فعال سازی و رجیستر کردن استانبول کارت با شما همراه باشیم، لطفا تا انتهای این مقاله مهم و کاربردی با ما همراه باشید. استانبول کارت ( Istanbul Kart ) یک کارت الکترونیکی همچون کارت بلیط های موجود در ایران است که با خرید و شارژ آن می‌توانید از امکانات حمل و نقل عمومی استانبول و پرداخت بهای بلیط برخی موزه ها و اماکن تفریحی استفاده کنید.

استانبول کارت برای چه مواردی استفاده می شود؟

 • پرداخت هزینه وسایل حمل و نقل عمومی در شهر استانبول (مترو، متروباس، مارمارای، حمل و نقل دریایی، تراموا و …)
 • استفاده در خدمات پرداختی در ناحیه های اجتماعی همچون A101 ، Migros ، BİM ، مارکت های Şok  ، BNB و سایر پرداخت های شهری و اجتماعی که از پرداخت با استانبول کارت پشتیبانی می‌کنند.
 • استفاده از برخی جشنواره ها که با استانبول کارت به شما تخفیف ها یا خدمات ویژه ارائه می‌دهند. (مثل استفاده از سطل های هوشمند بازیافت زباله، دریافت بلیط رایگان سینما و تئاتر و …) برای اطلاع از جشنواره های استانبول کارت، می‌توانید به سایت استانبول کارت مراجعه کنید.

نحوه گرفتن یا دریافت استانبول کارت

راحت ترین و سریعترین روش برای دریافت استانبول کارت استفاده از دستگاه های Biletmatik است.این دستگاه ها، ماشین های زرد رنگ و خودکاری هستند که با دریافت پول نقد (لیر ترکیه) به شما استانبول کارت می‌دهند.

خرید استانبول کارت در ایران هم به واسطه برخی فروشگاه ها و یا افراد امکان پذیر است، اما خرید استانبول کارت در ایران را توصیه نمی‌کنیم. پروسه گرفتن استانبول کارت در ترکیه آنقدر راحت و سریع است که نیاز به هزینه بیشتر برای خرید استانبول کارت در ایران نیست.

قیمت استانبول کارت چقدر است؟

در حال حاضر جدیدترین قیمت استانبول کارت 10 لیر ترکیهاست. البته گفتنی است که  10 لیر ترکیه، صرفا قیمت خود استانبول کارت نیست و 3 لیر هم شارژ اولیه دارد.

راه های شارژ استانبول کارت

برای شارژ استانبول کارت راه های مختلفی وجود دارد و حتی با یک روش می‌توانید از خدمت شارژ رایگان استانبول کارت نیز بهره‌مند شوید، انواع راه های شارژ استانبول کارت عبارتند از :

 • استفاده از دستگاه های Biletmatik به منظور شارژ استانبول کارت : این دستگاه های زرد رنگ در مترو و تمام مکان های پر رفت و آمد استانبول قرار دارند و با دریافت پول نقد از شما، کارت شما را شارژ می‌کنند، فقط کافی است کارت خود را بر روی قسمت مشخص شده قرار دهید و سپس پول نقد (لیر ترکیه) را وارد دستگاه نمایید.
 • مراجعه به کیوسک های فروش و شارژ بلیط در مترو
 • مراجعه به فروشگاه های زنجیره ای Migros ، Migros Jet و یا  Şok
 • شارژ رایگان استانبول کارت به وسیله سطل های هوشمند بازیافت زباله : دستگاه های بازیافت هوشمندی در سطح شهر استانبول وجود دارد که با تحویل بطری پلاستیکی و یا قوطی فلزی به آن‌ها می‌توانید استانبول کارت خود را به رایگان شارژ کنید. البته میزان شارژی که از این دستگاه ها دریافت خواهید کرد، بسیار اندک و به ازای هر زباله چیزی در حدود 0.07 لیر است. در تصویر زیر می‌توانید تصویر این دستگاه های هوشمند بازیافت زباله را مشاهده کنید.

نحوه ریجستر کردن استانبول کارت با hes code ( هس کد )

پس از شیوع بیماری کرونا، وزارت بهداشت ترکیه تصمیمی اخذ کرد که بنا بر آن استعلام هس کد در حمل و نقل عمومی ترکیه اجباری شد و بنابر قانون جدید، فعال سازی استانبول کارت با hes code الزامی است.

حس کد استانبول کارت

با توجه به این وضعیت، سوال اساسی این است که نحوه فعال سازی استانبول کارت با hes code چیست. برای ریجستر کردن استانبول کارت با هس کد، ابتدا باید hes code مخصوص به خود را دریافت نمایید. برای دریافت hes code (حس کد) می‌توانید از روش‌های زیر اقدام کنید :

دریافت hes code به وسیله پیامک (SMS)

افرادی که شهروند ترکیه هستند و پاسپورت ترکیه را در اختیار دارند برای دریافت hes code باید در یک پیامک از چپ به راست موارد زیر را بنویسند و به سر شماره 2023 پیامک کنند:

 • ابتدا بنویسید HES یک فاصله بگذارید.
 • پس از آن شماره شناسایی کارت ترکیه (TR Identity Number) را وارد نمایید و مجددا فاصله بگذارید.
 • سپس چهار رقم انتهای سریال کارت ترکیه خود را وارد کنید و یک بار دیگر فاصله بگذارید.
 • در انتها نیز تعداد روزهایی که نیاز به حس کد دارید، وارد نمایید. (به طور مثال برای 45 روز، عدد 45 را وارد کنید.)

افرادی که خارجی هستند و کارت اقامت ترکیه (TC کارت هایی که با سر شماره 97، 98 و 99 شروع می‌شوند) را در اختیار دارند برای دریافت حس کد باید در یک پیامک از چپ به راست موارد زیر را بنویسند و به سر شماره 2023 پیامک کنند:

 • ابتدا بنویسید HES یک فاصله بگذارید.
 • پس از آن شماره شناسایی کارت ترکیه (TR ID Number) را وارد نمایید و مجددا فاصله بگذارید.
 • سپس سال تولد خود را وارد نمایید و یک بار دیگر فاصله بگذارید.
 • در انتها نیز تعداد روزهایی که نیاز به حس کد دارید، وارد نمایید. (به طور مثال برای 45 روز، عدد 45 را وارد کنید.)

افرادی که صرفا توریست هستند و کارت اقامت ترکیه را ندارند، برای دریافت hes code باید در یک پیامک از چپ به راست موارد زیر را بنویسند و به سر شماره 2023 پیامک کنند:

 • ابتدا بنویسید HES یک فاصله بگذارید.
 • پس از آن ملیت خود را بنویسید و مجددا فاصله بگذارید.
 • سپس سریال پاسپورت خود را بنویسید و یک بار دیگر فاصله بگذارید.
 • سپس سال تولد خود را وارد نمایید و یک فاصله دیگر بگذارید.
 • در انتها نیز نام خانوادگی خود را بنویسید.

افرادی که توریست هستند و سیم کارت کشور ترکیه را نیز ندارند، برای دریافت حس کد باید در یک پیامک از چپ به راست موارد زیر را بنویسند و به شماره +90555 944 3821 پیامک کنند:

 • ابتدا بنویسید HES یک فاصله بگذارید.
 • پس از آن ملیت خود را بنویسید و مجددا فاصله بگذارید.
 • سپس سریال پاسپورت خود را بنویسید و یک بار دیگر فاصله بگذارید.
 • سپس سال تولد خود را وارد نمایید و یک فاصله دیگر بگذارید.
 • در انتها نیز نام خانوادگی خود را بنویسید.

دریافت hes code با سایر روش ها

برای دریافت حس کد استانبول کارت، می‌توانید از روش های دیگری همچون استفاده از برنامه موبایل حس کد یا مراجعه به سایت دولت الکترونیک ترکیه نیز استفاده کنید.

البته دو روش گفته شده بیشتر برای شهروندان ترکیه و یا مقیمان کشور ترکیه کاربرد دارد و برای توریست ها چندان قابل استفاده نیست. توریست ها بهتر است برای دریافت حس کد استانبول کارت از شیوه پیامکی استفاده کنند.

فعال سازی استانبول کارت با hes code

پس دریافت حس کد با روش های ذکر شده در بالا، باید اقدام به ریجستر استانبول کارت با حس کد نمایید. برای فعال سازی استانبول کارت با حس کد، به سایت استانبول کارت مراجعه کنید.

(برای دسترسی به این سایت باید از داخل کشور ترکیه اقدام کنید).

در این سایت فرمی وجود دارد که باید اطلاعات شخصی خود، شماره استانبول کارت و حس کد خودتان را در آن وارد نمایید.

پس از تکمیل و ارسال این فرم، استانبول کارت شما فعال سازی خواهد شد.

گفتنی است در صورتی که خودتان و یا اطرافیان شما به کرونا مبتلا شوند، استانبول کارت شما نیز غیرفعال خواهد شد و اجازه استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی در استانبول را نخواهید داشت.

پیام بگذارید