آشنایی با محله های ایرانی نشین استانبول

22 اکتبر 2021
0 نظر
آشنایی با محله های ایرانی نشین استانبول

آشنایی با محله های ایرانی نشین استانبول

دوستان و همراهان ترکیه پلاس سلام. امیدواریم حال تون خوب باشه در این پست قصد داریم در مورد آشنایی با محله های ایرانی نشین استانبول با شما صحبت کنیم، لطفا با ما همراه باشید.

مهاجرت به خودی خود سختی‌های خاص خودش را دارد، شاید زندگی کردن در محله های ایرانی نشین ترکیه بتوانید این سختی را کمی التیام بخشد.

ترکیه یکی از کشورهای بزرگ مهاجرپذیر در خاورمیانه بوده و با توجه به مزایای شهروندی متعددی که دارد، به یکی از اولین مقصدهای مهاجرت برای ایرانی‌ها تبدیل شده است.

ایرانی‌های مهاجر بیشتر در شهرهای آنکارا و استانبول زندگی می‌کنند.

البته شهرهایی مانند ارزروم و ترابزون هم پذیرای ایرانی‌های بی شماری هستند.

در بین این شهرها استانبول بیشترین جمعیت ایرانی را در خود جای داده و دلیل این موضوع سطح بالای کیفیت زندگی در این شهر است.

با توجه به محبوبیت شهر استانبول بین ایرانیان، در اکثر منطقه های استانبول، ایرانیان سکونت دارند ومثل سال‌های گذشته در منطقه خاصی سکونت ندارند وهر ایرانی با توجه به شرایط مالی و روحی و فرهنگی و اجتماعی خود ،در منطقه ای مناسب با شرایط خودش زندگی میکند.

منطقه خان والده استانبول
منطقه خان والده استانبول

منطقه خان والده استانبول

خانِ والده نامی است که در نوشته های فارسی به کاروان‌سرای بزرگ ملکه مادر و به ترکی عثمانی بیوک والده هان گفته شده است ،خان والده کاروان‌سرای بزرگی در بازار بزرگ استانبول است.

این کاروانسرا و محله اطراف آن سال‌ها محل زندگی ایرانیان مقیم استانبول و جای اقامت بازرگانان ایرانی بود که به طور عمده از خوی، تبریز و شبستر به استانبول می‌آمدند.

در دوران سلاطین عثمانی و پیش از ممنوع شدن مراسم مذهبی در دوران آتاتورک، شیعیان و به ویژه ایرانیان مقیم استانبول مراسم عزاداری محرم و سینه‌زنی و قمه‌زنی را در این کاروان‌سرا برپا می‌کردند و اهالی استانبول و خارجیان به تماشای آنان می‌آمدند.
در صحن بزرگ میانی این کاروانسرا مسجد ایرانیان قرار دارد که همچنان دایر است و زیر نظر موسسه خیریه ایرانیان ترکیه اداره می شود

منطقه آکسارای استانبول
منطقه آکسارای استانبول

منطقه آکسارای استانبول

آکسارای در ترکی به معنی «کاخ سفید» بود و نام یکی از قدیمی‌ترین محله‌های استانبول است.

در این محل مراکز تجاری متعددی قرار دارد که به دلیل قیمت‌های ارزان و مناسب، روزانه گردشگران زیادی را برای خرید به سمت خود می‌کشاند.
یکی دیگر از امتیازهای زندگی در آکسارای استانبول، وجود سیستم حمل و نقل است.

در این محله تراموا، مترو و خطوط تاکسیرانی فعال هستند .

با توجه به اینکه در این محله قدیمی مکان‌های تاریخی وجود دارد از امنیت خوبی هم برخوردار است.

مسجد تاریخی ایاصوفیه و مسجد سلطان احمد در محله آکسارای استانبول قرار دارند.

منطقه فاتح استانبول
منطقه فاتح استانبول

منطقه فاتح استانبول

منطقه فاتح در مرکز استانبول قرار گرفته و از چندین محله تشکیل شده است.

فاتح این روزها یکی از محله‌های ایرانی نشین استانبول هم به شمار می‌رود و دلیل این موضوع قدمت و امکانات کافی برای زندگی در این منطقه است.

سلطان محمت در سال ۱۴۳۵ میلادی منطقه فاتح را که در آن دوران شهر بود، تصاحب و از تملک یونانی‌ها خارج کرد.

از همان زمان تا کنون این منطقه به محلی پر رفت‌وآمد و گردشگرپذیر تبدیل شد.

کاخ توپکاپی، موزه زباله‌ها، بازار مصری‌ها، رستوران‌های متعدد با غذاهای بین‌المللی، مسجد فاتح و موزه باستان شناسی ترکیه از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری در منطقه فاتح استانبول به شمار می‌روند.

جالب است بدانید منطقه فاتح توسط یونسکو ثبت شده و حتی بعد از مرمت و بازسازی، ساختار اولیه این محله تغییری نکرده است

منطقه اسن یورت استانبول
منطقه اسن یورت استانبول

منطقه اسنیورت استانبول

منطقه اسنیورت استانبول، که در بخش اروپایی این شهر واقع شده است، در طی سال های اخیر با افزایش تعداد مجتمع های مسکونی مدرن ، توجه بسیاری از افرادی که قصد دریافت اقامت ترکیه ار طریق سرمایه گذاری را دارند به خود جلب کرده است.

اسنیورت با مجتمع های مسکونی و تجاری مدرن ، قیمت های مناسب و مجاورت با مهم ترین مناطق در ضلع اروپایی استانبول، یکی از پرطرفدار ترین محله های استانبول است.

علاوه بر سرمایه گذاران و مهاجران، جاذبه های گردشگری و امکانات تفریحی رفاهی اسنیورت سالانه تعداد زیادی از گردشگران را به محله جذب می کند.
دو بزرگراه مهم استانبول ، E-5 و E-80 ، از ضلع شمالی و جنوبی اسنیورت عبور می کنند ، دسترسی به بزرگراه های D100 و TEM و جاده های مرتبط با آنها رفت و آمد از این منطقه به همه نقاط شهر تسهیل می کند.

متروبوس که یکی از مهمترین و سریع ترین وسیله حمل و نقل در استانبول است از بزرگراه E-5 عبور می کند و این منطقه را به سرعت و هموار به سایر مناطق و همچنین ضلع آسیایی استانبول متصل می کند.

پروژه ساخت مترو در این منطقه نیز قرار است تا پایان سال 2022 تکمیل شود.

اسنیورت دارای مراکز فرهنگی هنری، پارک ها و زمین های تفریحی بزرگ و مراکز خرید و فروشگاه های متنوع است.

از دیگر ویژگی های مهم این منطقه می توان به قرار گرفتن دانشگاه های معتبری مانند آرل، فاتح، بیکنت و گلیشیم اشاره کرد که جزو دانشگاههایخصوصی ترکیه هستند، در این منطقه اشاره کرد.

محله بیلیک دوزو استانبول
محله بیلیک دوزو استانبول

محله بیلیک دوزو استانبول

بیلیک دوزو یکی از منطقه های واقع در غرب استانبول و ایرانی نشین است.

در جنوب آن دریای مرمره، در شرق آن منطقه آوجیلار، در غرب آن منطقه بیوکچکمجه و در شمال آن منطقه اسن یورت واقع شده و در سال 2008 به یک منطقه مستقل تبدیل شد.

بیلیک دوزو از منطقه های نادر استانبول است که فاقد حاشیه نشینی است.

در منطقه ی بیلیکدوزو می توان دسترسی بیست و چهار ساعته به وسایل حمل و نقل عمومی مثل متروبوس، اتوبوس، دلموش یا همان مینی بوس و تاکسی داشت.

بیلیکدوزویکى از خوش آب و هواترین منطقه ها مى باشد.

آب و هواى بسیار مناسبى براى فرار از گرما در تابستان است.

نزدیک به دریا است و ساحل هاى بسیار زیبا و دل انگیزى براى گردشگران و شهروندان دارد.

که می توانند از تماشاى غروب خورشید لذت ببرند.

از جمله خدمات و امکانات عمومى این منطقه مثل بیمارستان ها ، مراکز خرید ، سالن هاى سینما ، دانشگاه ها ،مدارس هاى دولتى و غیر دولتى و اینترنشنال ، آموزشگاه ها و مدارس ورزشى تابستانه براى دانش آموزان، خیابان هاى بزرگ و با فضاى سبز مناسب براى پیاده روى.

پیام بگذارید