سنجاق تپه استانبول

18 سپتامبر 2022
0 نظر
سنجاق تپه استانبول

سنجاق تپه استانبول

دهکده ای باعطراسطوخودوس یا لاونتا (مزارع بنفش )در اسپارتا ترکیه

مزارع لاوانتا در روستای کویوجاک استان اسپارتا ترکیه که 80 درصد این محصول در کشور در آن تولید می شود، توجه گردشگران را به خود جلب کرده است.

مردم روستا‌‌ با آغاز فصل برداشت لاوانتا در مزارع آماده میزبانی از گردشگران شده و در این راستا تمام مقدمات را فراهم کردندوگلهای لاوانتا نماد روستای کویوجاک هستند.

کشاورزان در سال‌های اخیر با رونق گردشگری در روستا مواجه شده و سال به سال اوضاع از این حیث بهتر می شود.این روستا پایتخت لاوانتادر ترکیه است و در 3500 هکتار از اراضی استان اسپارتا این گیاه کشت می شود.

اسطوخودوس گل‌های کوچک خوشه‌ای آبی یا قرمز سیر تا بنفش دارد. ارتفاعش در حدود 30 تا 60 سانتیمتر میباشد

برگ‌های اسطوخودوس که در بهار ظاهر می‌شود به رنگ بنفش تیره به صورت سنبله و دارای کرک‌های معطر است.به دلیل ظاهر زیبایی که گیاه پس از گل دادن پیدا می‌نماید آن را به عنوان یک گیاه زینتی پرورش می‎دهند.

سرشاخه‌های برگدار و گل‎دار این گیاه مورد استفاده قرار میگیردکه هم مصارف درمانی دارد وهم اسانس‌گیری به عمل می‌آید.

لاواندا یکی از خوشبوترین گیاهان دارویی در جهان محسوب می‌شوداین اسانس برای اهداف آرایشی و بهداشتی نیز مورد استفاده قرار میگیرد مردم این روستا بخصوص زنان در حال تحصیل روی چگونگی کاشت ،مراقبت،تکثیر ساخت محصول ازاین گل‌های زیبا و معطر هستند و باغ اسطوخودوس درهای خود رابه روی میهمانان خود از 15 جون (4 تیر) الی 15 آگوست (24 مرداد) باز می کند.

برای کسانی که علاقه به بازدید از این مکان بینظر را دارند، امکان قدم زدن واجاره دوچرخه فراهم است، همچنین گرفتن عکس به هنگام طلوع و غروب خورشید، شرکت در تمرین یوگا و تئاتر در باغ نیز از دیگر فعالیت های معمول است.

پیام بگذارید