روستای کانلیکا در استانبول

14 فوریه 2022
0 نظر
کانلیکا

روستای کانلیکا در استانبول

آیا تا به حال به ترکیه سفر کرده‌اید؟ در طول سفر خود چند جای دیدنی و توریستی این کشور را دیده‌اید؟ استانبول یکی از شهرهای بزرگ و توریستی ترکیه، گردشگران و جهان‌گردان بسیاری را به خود جذب می‌کند. این شهر جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که اوقات خوش و سرگرم‌کننده‌ای را برای مسافران خود رقم می‌زند و امروز روستای کانلیکا در استانبول را معرفی می‌کنیم.

چقدر به ماست و لبنیات محلی علاقه دارید؟ حتما با خود می‌پرسید این سوال چه ارتباطی با این مقاله دارد؟ ادامه مقاله را مطالعه کنید تا این موضوع را متوجه شوید.

شاید تا به حال اسم روستای کانلیکا یا کانلیجا به گوشتان نخورده باشد، اما روستای توریستی کانلیکا ، یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین مکان‌های توریستی ترکیه است که تا حد بسیار زیادی بکر و دست نخورده باقی‌مانده است. البته این روستا را با روستای کالینکا که در بلغارستان قرار دارد اشتباه نگیرید.

روستای کانلیکا
روستای کانلیکا

روستای کانلیکای استانبول

اسم این دو روستا شباهت زیادی به هم دارند. من هم اولین بار که کانلیکا را جستجو کردم، تصور داشتم که این روستا در بلغارستان است. اما ما در این مقاله از سایت ترکیه پلاس، درباره روستای کانلیکای استانبول کمی اطلاعات کسب می‌کنیم.

روستای کانلیکا در دوران عثمانی، محلی مجلل بوده است. جایی که افراد نجیب و ثروتمند عمارت‌هایی در کنار آب ساخته‌اند. در حال حاضر، این روستا یکی از مکان‌های کمیاب و زیبای ساحلی در سمت آسیایی بسفر است که تاریخی‌ترین عمارت‌های چوبی در کنار آب را دارد. این روستا در واقع تصویری از شهر بزرگ استانبول است که از یکسان‌سازی این شهر در امان مانده، اما نه به آن شکلی که افراد مسن به خاطر دارند.

سبک معماری روستای توریستی کانلیکا بسیار جالب و دیدنی است. خیابان‌هایی که شبیه به شهرهای قدیمی هستند، با مغازه‌ها و فروشگاه‌های متنوع مثل خواربار فروشی و سبزی فروشی. قدم زدن در این خیابان‌ها و دیدن از مغازه‌ها، حس خوبی را برای گردشگران زنده می‌کند.

استانبول-کانلیکا
استانبول-کانلیکا

تاریخچه روستای کانلیکا و مکانهای دیدنی آن :

این محله تنها رصدخانه در کل استانبول را دارد. کندیلی در زمان امپراتوری عثمانی محل مورد علاقه خانواده‌های ثروتمند برای اقامت بود. قله تپه‌ای که رصدخانه در آن واقع شده است، چشم‌انداز بی‌نظیری از پل بسفر و پل فاتح سلطان محمت را نمایش می‌دهد.

جنگل‌های مهرآباد که در این منطقه قرار دارد، یکی دیگر از چشم‌اندازهای پل بفسر را که در طول سال مکان مورد علاقه برای تفریح است، ارائه می‌دهد.

روستای کانلیکای استانبول که در شمال پل فاتح سلطان محمت در طرف آناتولی و در امتداد ساحل بسفر قرار دارد، یک روستای خواب‌آلود قدیمی، مملو از خانه‌های چوبی به سبک عثمانی است. خود این خانه‌های چوبی زیبا، یکی از جاذبه‌های گردشگری این روستا هستند.

یک بندر کوچک هم در این روستا وجود دارد که آن طرف بندر، کافه‌هایی هستند که می‌توانید ماست محلی منحصر به فرد کانلیکا را که از شیر گوسفند و شیر گاو تهیه شده، نوش جان کنید.

مسجد قاضی اسکندر پاشا که توسط معمار سینان در سال‌های 1559 تا 1560 ساخته شده است، درست در پشت میدان مقابل اسکله کشتی قرار دارد. مقبره اسکندر پاشا هم در حیاط مسجد است.

قبرستان کانلیکا یکی دیگر از دیدنی‌های این روستای توریستی است. این قبرستان روی یک تپه مرتفع قرار دارد که از بالای آن منظره‌ای با چشم‌انداز تنگه بسفر را می‌توان دید.

برای اینکه بهتر بدانید هر کدام از محله‌های استانبول دقیقا چطور جایی برای زندگی و تفریح است، مقاله محله‌های استانبول را بخوانید.

کانلیکا ترکیه
کانلیکا ترکیه

روستای کانلیکا، از شایعه تا واقعیت :

روستای کانلیکا استانبول در امتداد یک دروازه قرار دارد و در زمان قدیم به دروازه کانلیکا که روبه‌روی قسمت جنوبی آن بود، فیلا می‌گفتند. در قرن نوزدهم فستیوال‌هایی در زیر نور مهتاب برگزار می‌شد که معمولا این فستیوال‌ها در محل برخورد قسمت بول بل درسی و دریات بود.

روستای کانلیکا نیز در همین ناحیه واقع شده و در دوره امپراتوری عثمانی بسیار معروف و محبوب بود. بازدید از این روستا خاطره دوران امپراتوری عثمانی را بازسازی می‌کند. طوری که انگار در عصر باستان قدم می‌زنید. این منطقه تا حد بسیار زیادی دست‌نخورده مانده و حال و هوای عصر قدیم را تدایی می‌کند.

در زمان‌های قدیم این روستا را به نام گلاورس می‌شناختند که به معنای مرغ دریایی است. اما برخی نیز معتقدند اسم کانلیکا را از کانگولیکا گرفته‌اند که به معنی خودرو و گاری کوچک است. به همین دلیل شایعات و ابهاماتی درباره نام این روستا وجود دارد.

یکی دیگر از حدسیات برای نام این روستا، از چمن‌های سرخ‌رنگ این منطقه سرچشمه می‌گیرد. واژه کان در ترکی به معنی خون است که به چمن‌های سرخ دامنه‌ تپه اشاره دارد.

یاروس
یاروس

سوغاتی خوشمزه روستای کانلیکا استانبول :

ابتدای مقاله را به یاد دارید که درباره ماست صحبت کردیم؟ ارتباطش با این روستا این است که ماست کانلیکا، سوغات این روستا، بسیار مشهور و محبوب است. از همه کافه‌ها و رستوران‌های این روستا، می‌توانید ماست خامه‌ای محلی را تهیه کنید. این ماست خامه‌ای معمولا با خاک قند یا پودر شکر سرو می‌شود.

ماست کانلیکا
ماست کانلیکا

شایعاتی هم درباره لبنیات و شیر این روستا وجود دارد. شیر گاوهای این منطقه کمی به رنگ صورتی متمایل بوده، آن هم به خاطر خوردن علوفه‌های سرخ‌رنگی است که در دامنه‌های اطراف کانلیکا می‌روید. به همین دلیل به آن کانگلی می‌گفتند. اگر تصمیم سفر به این روستا را دارید، امتحان کردن ماست و لبنیات خوشمزه آن را از دست ندهید.

روستای کانلیکا کجاست؟

روستای توریستی کانلیکا که در قسمت شمالی دومین پل بسفر قرار گرفته، یکی از قدیمی‌ترین منطقه‌های استانبول است. دسترسی به این روستا مشکل نیست چون به تنگه بسفر نزدیک و دسترسی به آن ساده است.

فاصله استانبول تا کانلیکا در حدود 14 کیلومتر است. اگر بخواهید این مسیر را با مترو طی کنید، تقریبا نیم ساعت زمان نیاز دارید. از مسیر دریایی این فاصله در حدود یک ساعت است. اما اگر از اسکودار سوار شوید، 1.5 ساعت راه در پیش دارید. این مسافت با تاکسی حدودا 27 کیلومتر است که تقریبا 20 دقیقه رانندگی است.

تاکسی‌های آبی هر 10-15 دقیقه در نزدیکی اسکله امیرگان در سمت اروپایی حرکت می‌کنند. همچنین می‌توانید برنامه منظم قایق‌ها را با توجه به محل عزیمت و مقصد بررسی کنید. گزینه سوم سوار شدن به اتوبوس شماره 15 از اسکودار به کالینکا است. یا به وسیله یک دولموش از اسکودار به بیکوز بروید.

سخن آخر

یکی از روستاهای توریستی و زیبای استانبول را با هم در این مقاله مرور کردیم. تاریخچه و جاهای دیدنی این روستا، دیدگاه خوبی به شما می‌دهد که در سفر بعدی به ترکیه، حتما از روستای کانلیکا دیدن کنید. می‌توانید برای اقامت ترکیه در ترکیه پلاس همین الان اقدام کنید. فراموش نکنید اگر به کانلیکا رفتید، ماست محلی آن را حتما امتحان کنید.

پیام بگذارید