اطلاعات کامل در مورد دپوزیت در ترکیه

23 نوامبر 2021
0 نظر
دپوزیت در ترکیه

اطلاعات کامل در مورد دپوزیت در ترکیه

همراهان همیشگی ترکیه پلاس سلام، امیدواریم مقل همیشه عالی باشید، حتما در مورد دپوزیت در ترکیه شنیدید! امروز در این مقاله قصد داریم اطلاعات کامل در مورد دپوزیت و عایدات در ترکیه تقدیم شما عزیزان کنیم.لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دپوزیت در ترکیه چیست؟

دپوزیت در ترکیه در زمان اجاره انواع ملک اعم از املاک مسکونی، تجاری، اداری و غیره به عنوان تضمین و ودیعه به مالک پرداخت می شود و پس از اتمام مهلت قرارداد به مستاجر بازگردانده می شود.

این مبلغ در واقع تحت عنوان ضمانت از مستاجر دریافت می شود، تا مالک مطمئن باشد که مستاجر از واحد و وسایل (در صورت مبله بودن) به خوبی نگهداری می کند و آنها را تمیز و سالم، همانطور که تحویل گرفته است، تحویل می دهد.

بد نیست این نکته را بدانید که دپوزیت را نباید با پول پیش و یا اصطلاحا رهن در ایران اشتباه گرفت. اگر چه کارایی هر دو یکی است ولی چیزی به اسم رهن یا پول پیش در ترکیه وجود ندارد و مبلغ دپوزیت بسیار کمتر از مبلغ رهن در ایران است و صرفا جنبه ضمانت سالم نگهداشتن ملک را دارد نه پرداخت بخشی از مبلغ اجاره ملک.

مالک پس از تخلیه و در زمان تحویل گرفتن واحد، بخش های مختلف آن را بررسی می کند و در صورتی که ضرر و زیانی نباشد، مبلغ دپوزیت را به طور کامل به مستاجر باز می گرداند.

مبلغ دپوزیت در ترکیه چقدر است؟

بر اساس ماده 342 قانون بدهی ترکیه با عنوان “اجاره خانه ها و محل های کار سرپوشیده” حداکثر مبلغ دپوزیت برای اجاره ی املاک در کشور ترکیه تعیین شده است.

براساس این قانون، ارزش سپرده های دپوزیت به عنوان ضمانت تحویل واحد حداکثر به میزان مبلغ سه ماه ارزش اجاره ملک، می باشد. اجاره دهنده تحت هیچ شرایطی حق ندارد مبلغی بیشتر از 3 ماه اجاره را به عنوان دپوزیت دریافت نماید.

با توجه به اینکه قانون حداکثر مبلغ دپوزیت را تعیین می کند و مقادیر کمتر را مجاز می داند، مبلغ دقیق باید قبل از امضای قرارداد بین اجاره دهنده و مستاجر توافق شود.

به عنوان مثال اگر میزان اجاره یک واحد 1500 لیر در ماه باشد، دپوزیت آن حداقل 1500 لیر و حداکثر 4500 لیر می باشد و مبلغ دقیق آن با نظر مالک و توافق طرفین تعیین می شود.

چه مواردی شامل کسر از دپوزیت می شود؟

اگر هنگام تحویل واحد ضرر و زیان و خسارتی به آن نرسیده باشد، مبلغ دپوزیت به صورت کامل به مستاجر بازگردانده می شود. در صورتی که خسارتی در خانه و یا وسایل آن به وجود آمده باشد که مستاجر در آن مقصر نباشد، باز هم ترمیم آسیب بر عهده صاحب ملک است و از دپوزیت کسر نمی شود.

اما اگر مقصر خسارتی به خانه یا وسایل آن وارد شده است مستاجر باشد، صاحب ملک می تواند کمک هزینه تعمیر را از مبلغ دپوزیت کسر نماید و یا کلا دپوزیت را به مستاجر پس ندهد.

نحوه پرداخت دپوزیت چگونه است؟

روش پرداخت دپوزیت بستگی به توافق طرفین دارد. مستاجر می تواند این مبلغ را به صورت نقدی پراخت کند و یا از اوراق بهادار با ارزش مالی مانند اوراق قرضه، چک و غیره استفاده کند.

توجه داشته باشید که در صورت پرداخت به صورت نقدی، پرداخت آن توسط اسناد مشخص شود. یعنی مبلغ دپوزیت و نحوه پرداخت آن باید در اجاره نامه نوشته شود تا بتوان با استفاده از آن اثبات کرد که این مبلغ به صاحب خانه پرداخت شده است.

به یاد داشته باشید که این حق صاحب ملک است که مبلغ خسارت را اگر به صورت عمدی توسط مستاجر انجام شود از دپوزیت کسر کرد. دپوزیت همچنین برای افزایش اعتماد  و تضمین برای پرداخت اسناد و چک های اجاره ماهانه در نظر گرفته می شود.

نحوه پس گرفتن دپوزیت چگونه است؟

صاحب ملک موظف است پس از تحویل گرفتن واحد همه یا بخشی از دپوزیت را در صورت وجود خسارت، به مستاجر بازگرداند. اسناد و قرار داد حق مستاجر را تضمین می کند و مستاجر می تواند با استفاده از آنها برای دریافت حق خود به صورت قانونی اقدام نماید.

بر اساس قوانین اجاره املاک در ترکیه، اگر صاحب ملک ظرف سه ماه از پایان قرارداد دپوزیت را پرداخت نکند مستاجر می تواند درخواست پیگرد قانونی کند و در صورت اثبات حق داشتن مستاجر بانک از حساب صاحب ملک مبلغ را به حساب مستاجر انتقال خواهد داد.

اگر صاحب ملک مطالبه قانونی داشته باشد یا دادخواستی علیه مستاجر داشته باشد، قبل از نتیجه قاطع نه صاحب ملک و نه مستاجر نمی توانند مبلغ دپوزیت را از بانک برداشت نمایند.

پیام بگذارید