معرفی پل های مهم شهر استانبول ترکیه

1 دسامبر 2021
0 نظر
معرفی پل های مهم شهر استانبول ترکیه - ترکیه پلاس

معرفی پل های مهم شهر استانبول ترکیه

دوستان و همراهان ترکیه پلاس سلام، امیداریم حال تون عالی باشه.

یکی از زیبایی های کشور ترکیه و شهر استانبول وجود پل های زیبا در این شهر هست، ما در این مقاله سعی در معرفی پل های مهم شهر استانبول به شما عزیزان داریم، لطفا ما را تا انتها همراهی کنید.

پل هایی در شهر استانبول ساخته شده است که دو سمت شهر را به یکدیگر متصل می کنند.

در واقع قسمت آسیایی و اروپایی و همچنین منطقه فاتح استانبول توسط پل هایی به یکدیگر متصل شده اند.

علاوه بر حمل و نقل و فراهم کردن دسترسی میان دوقاره، این پل ها جز جاذبه های توریستی استانبول نیز به شمار می آیند که در جذابیت منحصر به فرد این شهر سهم قابل توجهی دارند.

معرفی پل بسفر استانبول
معرفی پل بسفر استانبول

معرفی پل بسفر استانبول

این پل ، که در ترکیه با نام پل بغاز (Bogazici Koprusu) شناخته می شود، به عنوان پل شهدای 15 ژوئیه نامگذاری شده است و یکی از پل های ارتباطی قسمت آسیا با اروپا است.

این پل اولین پل ساخته شده در استانبول است.

این پل یک پل معلق است که 1.500 متر طول و 34 متر عرض دارد.

وقتی پل بسفر در سال 1973 ساخته شد ، چهارمین پل طولانی معلق در جهان و اولین پل معلق در خارج از ایالات متحده آمریکا بود. این آمار نشان می دهد که کارهای بزرگی برای ساخت این پل انجام شده است.

پل بسفر استانبول از هشت لاین تشکیل شده است که از دو لاین آن برای موقعیت های اضطراری استفاده می شود.

عبور از این پل یک پل مشمول پرداخت عوارض می باشد.

جالب است بدانید که عوارض فقط برای عبور و مرور از سمت اروپایی استانبول به سمت آسیا باید پرداخت گردد.

روزانه تقریباً 170 هزار وسیله نقلیه از این پل استفاده می کنند.

معرفی پل سلطان فاتح استانبول
معرفی پل سلطان فاتح استانبول

معرفی پل سلطان فاتح استانبول

این پل زیبا، دومین پل در گذر از تنگه بسفر است که بین سال های 1985 و 1988 ساخته شد. این پل امروزه یک بنای مهم در مدرن سازی اقتصادی استانبول و همچنین برای کل کشور ترکیه است.

پل سلطان فاتح، دومین پل مهم استانبول بر روی تنگه بسفر است و در توسعه این شهر نقش قابل توجهی داشته است و در طول هفت سال پس از افتتاح آن، باعث شده است تجارت بین سواحل اروپا و آسیا 31.8٪ افزایش داشته باشد.

از آن زمان تا کنون ارزش این پل تغییر نکرده است و با گذشت بیش از 30 سال از افتتاح آن ، پل فاتح سلطان محمت هنوز هم یکی از زیباترین و کاربردی ترین پل های جهان به حساب می آید.

شکل این پل ، ویژگی های آن و موقعیت جالب توجهش این بنا را به یک بنای تاریخی پیشرفت انسانی تبدیل کرده است.

هنگامی که این پل افتتاح شد، این پل پنجمین پل طولانی معلق جهان بود ، با دهانه 1090 متر و برج هایی به ارتفاع 107 متر ساخت این پل به 600000 متر حفاری سنگ و 140،000 متر مکعب بتن نیاز داشت.

مانند اولین پل روی بسفر یعنی پل بغاز ، پل سلطان محمد فاتح نیز با در نظر گرفتن مقاومت در برابر زلزله های مکرر منطقه ساخته شده است و به شکلی طراحی شده که در صورت فشار لرزه ای انعطاف پذیر باشد.

در مجموع ، یک کار مهندسی عالی ، در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام شده است. ساخت و ساز در 4 دسامبر 1985 آغاز شد ، قسمت اول پل در 17 سپتامبر 1987 به پایان رسید و کل آن در 4 فوریه 1988 به پایان رسید که 192 روز زودتر از موعد مقرر در طراحی اولیه بود.

پل زیبای گالاتا
پل زیبای گالاتا

معرفی پل زیبای گالاتا

برای تجربه زیبایی های استانبول در جادویی ترین حالتش ، هنگام غروب خورشید از پل گالاتا دیدن کنید.

در این زمان ، برج تاریخی گالاتا توسط مرغ های دریایی احاطه شده است ، مساجد بالای هفت تپه این شهر در برابر آسمانی نرم صورتی-قرمز منظره شگفت آوری دارند و عطر و طعم رایحه توتون و تنباکو سیب از کافه های نارنجی زیر پل نگاره به مشام می رسد.

برخلاف پل های دیگر استانبول، این پل مسیر پیاده روی مخصوص دارد و روزانه افراد زیادی را برای تماشای مناظر از این پل دیدن می کنند.

پل گالاتا در سال 1992 ساخته شد و به دلیل رستوران های ماهی فروشی و چایخانه هایش معروف شده است.

این پل در گذشته بخش قدیمی استانبول که محوطه کاخ شاهنشاهی امپراطوری عثمانی در آن قرار داشت را به بخش‌ های منطقه شیشلی، بی اوغلو و گالاتا متصل می کرد که بسیاری از افراد مقیم در این مناطق غیر مسلمان هستند.

پل شاخ طلایی استانبول
پل شاخ طلایی استانبول

معرفی پل شاخ طلایی استانبول

این پل، یک پل 800 متری است که در مرکز استانبول واقع شده است و رسماً در سال 2014 افتتاح شد و منطقه (Beyoglu)  را از طریق خط دو مترو به منطقه (Fatih)  متصل می‌ کند.

این پل 2500 تنی از دو دهانه 50 و 70 متری ساخته شده است و در مقابل خط افق مناطق تاریخی شهر استانبول قرار دارد.

به همین دلیل بحث و جدال های پیرامون ساخت آن وجود داشت چرا که بسیاری معتقد بودند این پل مناظر اطراف خود را تحت تأثیر قرار داده است.

از دو طرف پل منظره های فوق العاده ای از مکانهای مهم در شهر قدیمی ، از جمله ایاصوفیه و کاخ توپکاپی امکان پذیر است.

ساخت پل شاخ طلایی در تاریخ 2 ژانویه 2009 آغاز شد و در تاریخ 9 ژانویه 2013 به پایان رسید و سرانجام در 15 فوریه 2014 به بهره برداری رسید.

در طول ساخت ، به دلیل منطره بناهای تاریخی طراحان مجبور به بازنگری در این پروژه شدند.

پل یاووز سلطان سلیم
پل یاووز سلطان سلیم

معرفی پل یاووز سلطان سلیم

این پل در 26 آگوست 2016  در انتهای شمالی بسفر ، نزدیک دریای سیاه راه اندازی شد. نام گذاری این پل از سلطان سلیم عثمانی گرفته شده است و برای رفت و آمد بین دو قاره در اطراف شهر ساخته شده است.

این پل ترکیبی از یک پل معلق و یک پل کابلی است که دارای دو ستون به ارتفاع 326 متر است.

این پل متشکل از یک خط راه آهن دو مسیره و یک بزرگراه با هشت خط است.

طول این پل 2164 متر و دهانه اصلی آن 1408 متر است که توانسته است جای پل Tsing Ma در چین به عنوان طولانی ترین پل معلق جهان برای ترافیک ریلی و جاده ای بگیرد.

متاسفانه برای اینکه پل یاووز سلطان را بسازند، تعداد زیادی از درختان جنگلی را قطع کردند.

به همین دلیل زمین های اطراف این پل در معرض خطر قرار گرفته اند و خطر بزرگی برای محیط زیست می باشد. با این حال  افتتاح این پل طولانی و زیبا نقش قابل توجهی در مدرن سازی استانبول داشته است و باعث کاهش حجم ترافیک این شهر به طرز چشمگیری گشته است.

معرفی پل کوچوکچکمه

این پل که به آن پل کوچوکچمکمه معمار سنان نیز گفته می شود ، یک پل قوسی سنگی در منطقه کوچوکچکمه در استانبول ترکیه است. این بنا توسط معمار سنان معمار عثمانی ساخته شد و ساخت آن در سال 1560 به پایان رسید.

این پل ابتدا یک پل سنگی بود، که در سال 558 توسط امپراتور روم شرقی ژوستینیان اول ساخته شد. بعداً یک پل سنگ تراشی جدید توسط امپراطور بیزانس باسیل اول در همان مکان بنا شد.

پل تاریخی بیزانس در طول زمان و در پی زلزله و حمله تخریب شد و پل دیگری در زمان دوره عثمانی توسط معمار ارشد معمار سنان در زمان سلطنت سلطان سلیمان با شکوه ساخته شد.

پیام بگذارید