آشنایی با آداب و رسوم مردم ترکیه

9 دسامبر 2021
0 نظر
اداب و رسوم مردم ترکیه - ترکیه پلاس

آشنایی با آداب و رسوم مردم ترکیه

همراهان عزیز ترکیه پلاس سلام، امروز قصد داریم شما را با آداب و رسوم مردم ترکیه آشنا کنیم، خوشحال می شویم تا انتهای این مطلب زیبا با ما همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی ترکیه و همسایگی با کشورهای اروپایی ، روی فرهنگ این کشور تاثیر بسزایی گذاشته است.

به طور کلی ترک ها بسیار خانواده دوست و خونگرم هستند و یکی از مواردی که به محض سفر به ترکیه آن را متوجه می شوید ، اجتماعی بودن مردم این کشور است که بخشی از آداب و رسوم مردم آن است و نیز مردم ترکیه همیشه دوست دارند تا با افراد جدید آشنا شوند و حتی میتوان گفت هیچ چیز به اندازه صحبت با یک فرد غریبه در طول روز آن ها را خوشحال نمی کند.

خوش آمدگویی در فرهنگ ترکیه

عبارت معروف Hos Geldiniz را در ترکیه مخصوصا در رستوران های سنتی ترکیه زیاد می شنوید و به معنای «خوش آمدید» است و چیزی که شما باید در جواب بگویید، « Hos bulduk» که به معنای ما احساس خوشامدگویی داریم است و البته اگر فراموش کردید تا این عبارت را بگویید، دست و پای خودتان را گم نکنید چون آنها متوجه می شوند که هر فرد غریبه ای زبان آنها را نمی داند.

آداب احوالپرسی در ترکیه

هنگام ملاقات با دیگران در ترکیه باید خیلی محکم دست دهید؛ اما هنگام خداحافظی نیازی به دست دادن نیست، هرچند که گاهی اوقات انجام می‌شود.

دوستان و بستگان معمولا با یک یا دو بوسه بر صورت با هم احوالپرسی می‌کنند و هنگام برخورد با افراد سال‌خورده، دست راست او را می‌بوسند و بعد پیشانی‌شان را روی دست او می‌گذارند تا احترام خود را به وی ابراز کنند.

هنگام ورود به اتاق، در صورتی که کسی به استقبال شما نیامده باشد، باید ابتدا با افراد بزرگ‌تر احوالپرسی کنید.

در مناسبات اجتماعی باید از اول با نزدیک‌ترین فرد دست دهید و سپس با سایر افراد دور اتاق یا میز در جهت عکس عقربه‌های ساعت، احوالپرسی‌تان را ادامه دهید.

آداب و رسوم هدیه دادن در ترکیه
آداب و رسوم هدیه دادن در ترکیه

آداب و رسوم هدیه دادن در ترکیه

در روابط و آداب کاری در کشور ترکیه، هدیه دادن هیچ جایی ندارد و برقراری رابطه معمولا در قالب غذا خوردن یا یک سفر تفریحی انجام می‌شود.

با این حال اگر هدیه‌ای هم به طرف مقابل اهدا شود، مشکلی ندارد و خیلی بهتر است که این هدیه، صنایع دستی یا خوراکی‌های کشور خودتان باشد؛ اما با توجه به اینکه درصد بسیار زیادی از مردم این کشور مسلمان هستند، در انتخاب هدیه خود دقت کنید.

تنها زمانی می‌توانید به فکر تهیه هدیه بیفتید که به منزل یک خانواده ترکیه‌ای دعوت شده باشید که متداول‌ترین هدیه، شیرینی و اقلام تزیینی برای خانه است.

هدیه دادن گل به میزبان مرسوم نیست؛ اما در شرایط مناسب می‌توانید این کار را انجام دهید و بهتر است در این زمینه از گل‌فروشی مشاوره بگیرید.

برای بچه‌های میزبان نیز می‌توانید شیرینی یا آب‌نبات گران‌‌قیمت ببرید.

آداب خوردن غذا در ترکیه
آداب خوردن غذا در ترکیه

آداب خوردن غذا در ترکیه

بسیاری از غذاهای کاری در رستوران ها خورده می‌شود.

مردم ترکیه تا حد زیادی عاشق غذا خوردن هستند؛ زیرا فرصتی برای فراغت از کار و گپ و گفت فراهم می‌شود.

اصول مهمان‌نوازی در ترکیه حکم می‌کند که میزبان، هزینه غذا را بپردازد و با واژه پرداخت شراکتی (دنگی) بیگانه‌اند.

به‌عنوان مهمان فقط می‌توانید از میزبان تشکر کنید و سپس چند روز بعد او را به رستوران دعوت کرده و این بار شما، هزینه غذا را حساب کنید تا جبران دفعه قبل شده باشد.

غذای اصلی شام، اکثر اوقات با گوشت یا ماهی و نان و سالاد همراه است.

مردم در کشور ترکیه در طول غذا، سیگار می‌کشند و برای همین اغلب وسط غذا شروع به سیگار کشیدن می‌کنند و بعد از خوردن نوشیدنی، به سراغ وعده بعدی غذا می‌روند.

معمولا قهوه یا چای ترکی همراه با شیرینی در پایان غذا سرو می‌شود.

در واقع قهوه ترکی، یک نوشیدنی ملی است و باید حداقل یک بار آن را امتحان کنید.

فراموش نکنید که نباید هرگز قهوه خود را تا انتها بنوشید، چراکه ته آن پر از قهوه آسیاب شده است و طعم خوبی ندارد.

مراسم ازدواج در ترکیه
مراسم ازدواج در ترکیه

مراسم ازدواج در ترکیه

رسم خواستگاری در ترکیه معمولا به این صورت است که دختر و پسر برای ازدواج توافق می کنند؛ سپس خانواده ها با هم بیشتر آشنا می شوند و در مورد مراسم تصمیم میگیرند.

مراسم ازدواج در ترکیه همراه با رسوم و عقاید خاصی است.

به عنوان مثال هنگامی که دختری ازدواج میکند تمام دوستان وی نامشان را درون کفش عروسی مینویسند و در پایان مراسم ازدواج اگر کسی نامش از داخل کفش پاک شده باشد، به این معنی است که به زودی ازدواج خواهد کرد .

آداب کسب و کار در ترکیه
آداب کسب و کار در ترکیه

آداب کسب و کار در ترکیه

مردم ترکیه معمولا ترجیح می‌دهند با افراد آشنا و مورد احترام کار کنند؛ بنابراین برای ایجاد یک رابطه شخصی با آن‌ها باید وقت زیادی بگذارید.

این روابط معمولا در محیط اداره، هنگام ناهار، شام و دورهمی‌های اجتماعی تقویت می‌شود.

ادب اهمیت زیادی در معاملات کاری دارد و برخلاف بسیاری از فرهنگ‌ها، نیازی نیست فاصله زیادی با مخاطب داشته باشید و می‌توانید هنگام صحبت با وی در نزدیکی او بایستید.

صحبت‌ها خیلی آهسته پیش می‌رود و با سوالات زیادی همراه می‌شود که شاید هیچ ربطی به موضوع مورد نظر نداشته باشد، پس نباید به مخاطب‌تان اصرار کنید که به مطلب اصلی بپردازد؛ چراکه بی‌ادبی تلقی می‌شود.

لباس‌ مردها و زن‌های ترکیه به‌ویژه در شرق این کشور بسیار محافظه‌کارانه است.

خانم‌ها باید لباس پوشیده داشته باشند، به‌طوری که دست و پای آن‌ها نمایان نباشد و مردها نیز نباید شلوار کوتاه بپوشند. به‌طور کلی مردها، کت و شلوار و خانم‌ها، لباس اداری باید بپوشند.

در فصل تابستان به‌خصوص در استانبول، ازمیر و آنکارا، هوا به‌شدت شرجی و گرم است و در نتیجه پوشیدن پیراهن و شلوار، بدون کروات ایرادی ندارد.

پیام بگذارید