معرفی فرودگاه جدید استانبول

10 دسامبر 2021
0 نظر
فرودگاه جدید استانبول - ترکیه پلاس

معرفی فرودگاه جدید استانبول 

دوستان عزیز حتما در مورد فروگاه جدید استانبول شنیده اید، ما در ترکیه پلاس در این مقاله سعی داریم این فرودگاه را به شما عزیزان معرفی کنیم، لطفا با ما همراه باشید. فرودگاه جدید استانبول در شمال استانبول و دقیقا در منطقه آرناووت کوی در بخش اروپایی استانبول و در نزدیکی ساحل دریای سیاه واقع شده است.

این فرودگاه با محله تکسیم حدود 40 کیلومتر، با محله سلطان احمد حدود 45 کیلومتر، با محله امینونو حدود 40 کیلومتر، با محله گالاتا حدود 38 کیلومتر و با فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول حدود 85 کیلومتر فاصله دارد.

تاسیس فرودگاه جدید استانبول

این فرودگاه استانبول سومین فرودگاهی است که تا به حال در استانبول ساخته شده است. قبل از این فرودگاه، دو فرودگاه دیگر در استانبول وجود داشتند که یکی از آن ها فرودگاه صبیحه گوکچن و دیگری فرودگاه آتاتورک نام دارد.

در میان این سه فرودگاه، فرودگاه جدید استانبول از بقیه بزرگتر و البته جدیدتر است و از روز افتتاحش در میانه سال 2018 به مهمترین فرودگاه استانبول تبدیل شده است. لازم به ذکر است که بعد از اینکه فرودگاه جدید استانبول افتتاح شد، دیگر پروازهای توریستی از مبدا فرودگاه آتاتورک انجام نمی شوند و عملا فرودگاه آتاتورک برای پروازهای توریستی از رده خارج شده است.

نکات جالب درباره فرودگاه جدید استانبول

  • پروژه ساخت فرودگاه جدید استانبول در سال 2015 کلید خورد و با اینکه در سال 2018 به بهره برداری رسید، اما هنوز که هنوزه کار ساخت آن به اتمام نرسیده است.
  • بخش هایی از این فرودگاه در دست ساخت هستند و قرار است که فازهای دیگر آن تا سال 2028 تکمیل شوند.
  • اگر کار ساخت آن بر طبق برنامه پیش برود، این فرودگاه در سال 2028 به بزرگترین فرودگاه جهان تبدیل می شود و در آن زمان حدود 200 میلیون مسافر در طول هر سال می توانند از آن استفاده کنند.
  • البته این فرودگاه در صورتی می تواند عنوان بزرگترین فرودگاه جهان را کسب کند که تا سال 2028 در کشور دیگری یک فرودگاه بزرگتر از فرودگاه جدید استانبول ساخته نشود.

هزینه ساخت فرودگاه جدید استانبول

این فرودگاه پروژه بسیار وسیعی دارد و هنوز قسمت های متعددی از آن به بهره برداری نرسیده است. اما بر طبق تخمین هایی که زده شده، قرار است که ساخت فرودگاه جدید استانبول با مجموع هزینه حدود 12 میلیارد دلار تکمیل شود.

این هزینه برای ساخت 2 ترمینال، 6 باند فرودگاهی، برج های کنترل و امکانات رفاهی و تفریحی مختلف از جمله مرکز خرید، هتل ها، فروشگاه ها، کافه ها در نظر گرفته شده است و مسلما وقتی که سال 2028 فرا برسد و همه بخش های فرودگاه جدید استانبول افتتاح شوند، این فرودگاه قابل مقایسه با هیچ فرودگاه دیگری در جهان نخواهد بود.

پیام بگذارید