آشنایی با منطقه سلطان احمد استانبول

24 اکتبر 2021
0 نظر
آشنایی با منطقه سلطان احمد استانبول

آشنایی با منطقه سلطان احمد استانبول

سلام، امیدواریم حالتون خوب باشه، در این پست قصد با آشنایی با منطقه سلطان احمد استانبول همراه شما مهمان شما عزیزان هستیم. لطفا با ترکیه پلاس همراه باشید.

پیشنهاد می کنیم اگر قصد سفر به استانبول را دارید، حتما از محله سلطان احمد گردشگری خود را آغاز کنید. اما جذاب‌ترین دیدنی‌های سلطان احمد کجاست؟

هتل‌ها و رستوران‌های ارزان آن کدامند؟ چگونه می‌توان به آن رسید؟ ما در این مطلب به پاسخ سؤال‌هایی از این قبیل می‌پردازیم تا شما سفر راحت‌تر و لذت‌بخش‌تری را تجربه کنید.

منطقه سلطان احمد استانبول کجاست؟

منطقه سلطان احمد یکی از جاهای دیدنی استانبول است که در شبه‌جزیره‌ای بر فراز تنگه بسفر تا آسیا قرار گرفته است.

اگر شما عزیران هم به شهرهای تاریخی علاقه دارید، استانبول جزء معدود شهرهایی است که همانند یک قطار تاریخی پویا، روزانه گردشگران به سفرهای تاریخی می‌برد.

در این میان منطقه سلطان احمد یکی از بخش‌های استانبول است که روزگاری پایتخت عثمانی‌ها و امپراتوری روم شرقی بوده است.

اگر به شرق این محله بروید، با قصر توپکاپی روبه‌رو خواهید شد. این قصر قرن‌ها خانه سلاطین عثمانی بوده و مرکز حکومت امپراتوری عثمانی به‌شمار می‌رفته است.

شما می توانید کاخ توپکاپی را رو به تنگه بسفر بیابید. پشت این قصر نیز مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی قرار دارند. هر دوی این جاذبه‌ها جزء شاهکارهای معماری و مشهورترین بناهای دنیا به حساب می‌آیند.

زیبایی ها و جذابیت‌های منطقه سلطان احمد استانبول به اینجا ختم نمی‌شود. اگر از میدان هیپودروم (ارابه‌رانی) عبور کنید، می‌توانید آب‌انبار باسیلیکا سر بزنید.

موزه موزائیک هم برای کسانی که به دوره امپراتوری روم علاقه دارند، مملو از آثار قسطنطنیه آن زمان است. موزه‌های باستان‌شناسی استانبول نیز از سه ساختمان تشکیل شده‌اند و شگفتی‌های باستانی متنوعی را به‌نمایش می‌گذارند.

در این موزه‌ها اشیای تمدن‌های باستانی که روزگاری بر آنتالیا و اطراف آن حکومت می‌کردند، دیده می‌شود. امروزه فقط با گوشه‌ای از عجایب خیره‌کننده منطقه سلطان احمد آشنا شدید.

بناهای تاریخی مهم منطقه سلطان احمد استانبو

مسجد ایاصوفیه 
مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه

این مسجد نیاز به تعریف ندارد. به‌جرئت می‌توان این مسجد را جزء مشهورترین جاهای دیدنی ترکیه و نماد این کشور در نظر گرفت. ایاصوفیه علاوه بر معماری شاهکارش، قرن‌ها تاریخ را در خود پنهان کرده است.

این مسجد که با نام کلیسای حکمت مقدس نیز شناخته می‌شود، در سال ۵۲۷ به‌فرمان ژوستینین (امپراتور مشهور روم شرقی) بنا شد.

با فروریزی امپراتوری روم شرقی و روی کار آمدن عثمانی‌ها، این کلیسا تبدیل به مسجد شد. در طی زمان، مسجد ایاصوفیه دچار دگرگونی‌های مهمی شد که به شکوه و شگفتی آن افزودند.

هنگامی که امپراتوری عثمانی برکنار و ترکیه تبدیل به جمهوری شد، این مسجد به موزه تغییر کاربری داد. امروزه موزه ایاصوفیه با گنبدی عظیم‌الجثه و طراحی هنرمندانه داخلش جزء شگفت‌انگیزترین بناهای جهان محسوب می‌شود که روزانه میزبان صدها گردشگر است.

بازار آراستا استانبول
بازار آراستا استانبول

بازار آراستا استانبول

این بازار زیبا یکی دیگر از مهم‌ترین دیدنی‌های محله سلطان احمد استانبول است. بازار آراستا در کنار ورودی موزه موزاییک و پشت مسجد آبی واقع شده است.

فضای این کوچک این بازار حس‌وحال دنج و سنتی آن را دوچندان کرده و شما را به استانبول قدیم می‌کشاند. بازار آراستا در قرن ۱۷ ساخته و در قرن ۱۸ بازسازی شد.

از آن زمان تا امروز این بازار به فروش اجناسی چون فرش، سرامیک و صنایع دستی با قیمت‌هایی کمتر از بازار بزرگ پرداخته است.

کاخ توپکاپی
کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی

مگر می توان به منطقه سلطان احمد استانبول رفت و سری به کاخ توپکاپی نزد. این قصر ریبا از چندین بنا تشکیل شده که میان باغ‌های سرسبز گسترده‌ای قرار گرفته‌اند. این قصر به‌سبک قصر ورسای فرانسه ساخته شده و شاهکاری بی‌بدیل محسوب می‌شود

جاذبه‌های گوناگونی نظیر باغ‌های تفرجگاهی، آشپزخانه‌های وسیع، چشم‌اندازهای تنگه بسفر و کوشک‌های کاشی‌کاری شده در توپکاپی وجود دارند.

آب انبار باسیلیکا
آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا

ابن آب انبار یکی از قدیمی‌ترین دیدنی‌های محله سلطان احمد استانبول است که ساخت آن به سال ۵۳۲ میلادی بازمی‌گردد.  آب‌انبار باسیلیکا به‌دستور امپراتور یوستینیانوس اول ساخته شد و تأمین‌کننده آب شیرین کاخ بیزانس و محدوده اطرافش بود. این آب‌انبار ۳۳۶ ستون دارد که همچنان پابرجا باقی مانده‌اند.

مسجد سلطان احمد
مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد

اگر حوصله داشته باشید و کمی پیاده‌روی کنید و از مسجد ایاصوفیه دور شوید، به مسجد سطان احمد می‌رسید. این مسجد به‌دستور سلطان احمد اول بنا شد.

این مسجد شاید شهرت ایاصوفیه را نداشته باشد؛ اما در تحت‌تأثیر قرار دادن گردشگران کم نمی‌آورد. گنبد آبی این مسجد نام مستعار «مسجد آبی» را به آن بخشیده است.

داخل آن نیز با ۲۰ هزار کاشی آبی رنگ ایزنیکی (شهری در ترکیه) طراحی شده که فضایی به رنگ آبی و حس‌وحالی خاص به آن بخشیده است.

سایر دیدنی های منطقه سلطان احمد:

 • پارگ گول هانی
 • موزه باستان‌شناسی
 • میدان هیپودروم (میدان ارابه‌رانی)
 • موزه موزاییک
 • خیابان‌های بالات و فنر؛
 • بازار بزرگ استانبول؛
 • چهارشنبه بازار؛
 • پارک گلخانه استانبول؛
 • موزه‌ تاریخ علوم و فناوری در اسلام؛
 • ایاصوفیه‌ کوچک؛
 • مسجد سوکولو محمد پاشا؛
 • موزه‌ هنرهای اسلامی و ترکی.

پیام بگذارید